שיקום בטון

שיקום בטון

שנים האחרונות הקבלנים והיזמים מחויבים לבנות בניינים בהתאם לתקנים המחמירים שקבע מכון התקנים בכל הקשור ליסודות הבניין ויציקתן של הקומות, המדרגות ועוד. הקונסטרוקטורים קובעים לכל מבנה את העומס האפשרי על פי גודלו ובהתאם לדרישה זו הם מחשבים את כמויות הבטון הנדרשות על סוגיו השונים, רמת השקיעה, המתאימה לכל אחת מהנקודות במבנה, הקירות התומכים, התקרות, המדרגות, היסודות ועוד. נושא זה הוא ראשון בחשיבותו כיוון שיציקה שאינה חזקה דיה ביסודות הבניין עלולה לגרום לקריסתו של המבנה.

בכל פרויקט פועלת חברת ניהול ופיקוח שאחד מתפקידיה הוא להעביר למעבדה דגימה של הבטון שיצקו בכל מיקום וקבלת דוח מפורט אם היציקה תואמת את הקביעה או לא. זו הסיבה שהיום ברוב המיזמים נושא הבטון נבדק ובדרך כלל אין בו פערים בין הדרישה לבין הביצוע בפועל.

 

שיקום בטון במבנים ישנים

כשבנו מבנים לפני עשרות שנים בארץ, לא היו התקנות הללו בתוקף ולכן במבנים הישנים קיימות בעיות הנדסיות רבות. וועדי הבתים והדיירים שנחשפים לנראותו החיצונית של המבנה, לסדקים, להתפוררות הבטון ולבעיות הרטיבות מקבלים החלטה לבצע פרויקט מהותי של שיקום בטון בגובה כדי שיוכלו להמשיך וליהנות ממגורים איכותיים.

המטרה העיקרית היא לוודא שהדיירים יתגוררו במבנה בטיחותי ולצורך כך מתאימים אותו לתקנים העכשוויים הכוללים שיקום של הקונסטרוקציות, התקרות ושיפור מהותי בנראותו של המבנה.

 

עריכת בדיקה מעמיקה של מצב המבנה 

כדי לגבש החלטה על היקפו של המיזם ועל כל הנושאים שיטופלו במהלכו, אנו מבצעים בדיקה קפדנית לאורכו ולרוחבו של הבניין ומציפים בפני נציגי הבניין את הנושאים האקוטיים וגם נושאים שהם חשובים פחות אך גם אותם יש לבצע. אנשי המקצוע המעורבים בפרויקט מטעמנו הם מהנדסים, קונסטרוקטורים, חשמלאים, קבלני איטום, מפקחים ועוד. הבדיקה כוללת את כל רבדיו של המבנה ופירוט התרחישים האפשריים על פי מצבו הרעוע של המבנה והשלכותיהם. הדיירים מקבלים דוח מפורט ומקצועי על תוצאות הבדיקה הייחודית. 

בהתאם לתקציב ולאפשרות המימון מקבלים הדיירים החלטה אילו נושאים יטופלו והעלויות לכל אחד מהסעיפים.

עוד בנושא >> שיקום מבנים בסנפלינג

שיטת העבודה בסנפלינג 

עובדים מנוסים של החברה שקיבלו הכשרה בתחום הסנפלינג והם בעלי תעודת גולש המאפשרת להם לעסוק בכך, מבצעים את המיזמים הללו באופן רוטיני. הם צברו ידע ומיומנות רבה באופן הביצוע של שיקום בטון. 

לאחר קיבוע של נקודת העגינה על הגג, הם מאבטחים את עצמם באמצעות כבלים וחיבור נוסף לתחנת העגינה, יורדים מהגג באמצעות כבלים לקומה הנדרשת ומבצעים את ההליך המקצועי.

שיקום בטון

 

תהליך העבודה בפועל של שיקום בטון 

בשיקום בטון בגובה ובכלל מבצעים כמה שלבים על פי סדר שנקבע מראש. קודם כול מסירים את החיפויים הרופפים שהותקנו על החלק החיצוני של המבנה לאור החשש שהאריחים יפלו על העוברים והשבים כיוון שהם כבר אינם מחזיקים מעמד לאור פרק הזמן הארוך שבו הם מחפים את הבניין, לעיתים מדובר בעשרות שנים.

לאחר מכן חוצבים בבטון עד שמגלים את רשתות הברזל שהוטמעו בו בעת ביצוע היציקה, אלו הנמצאים מעל הקרקע וגם חופרים סביב העמודים כדי לגלות את הרשתות הטמונות באדמה. בוחנים את מצבם הפיזי של רשתות הברזל. אם הן חלודות או מלאות בקורוזיה מנקים אותן בחומר מיוחד ואם כמות הברזל אינה עומדת בתקן או הכמות קטנה מדי, מתקינים רשתות חדשות במקום הקיימות או מתקינים כמות ברזל נוספת בהתאם להמלצת הקונסטרוקטור. 

בשלב האחרון, משקמים את הבטון באמצעות חומרים ייעודיים המתאימים לכך כמו חומרי איטום אקריליים שהם בטיב מעולה ובאיכות חסרת פשרות הנמרחים כמה פעמים על המשטח כולו.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *